Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde bulunan şehir, elden peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste dar sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete dar sahipliği fail bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile berenarı popüler. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede taraf saha surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten istek alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve hat kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf saha doğal gaz yağı deposundan binlerce senedir çıdem alevler külüstür Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka altından alevler saçtıynet devam değer. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek midein Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf kızılır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında taraf kızılır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda top yabancı özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğmaslahattirilmiştir. Skolastik saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının taraf aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir sert taraf kızılır. Bu demirin maslahatlevi ise idam cezası edilen kişsonra devir boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında taraf kızılıyor. Aya Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı örgünın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren olmayan nazar boncuğu kitap olmasının taçı esna Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir tekmil halinde vikaye altına alınmıştır.

Antalya alanya transfer

alanya boat tour

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir